Tot in de jaren 30 van de vorige eeuw was Urk nog een eiland midden in de Zuiderzee. Wie van Amsterdam naar de Noordzee voer, kwam erlangs en de vuurtoren aldaar wees dan de weg.
Witte vuurtoren van Urk
De huidige toren dateert uit 1845 en is in 1901 nog enkele meters opgehoogd. Generaties Urker vissers kwamen dankzij dit lichtbaken weer veilig terug in de vertrouwde haven.
Rense stamt uit een geslacht van vuurtorenwachters en nam deze taak ook op zich. Hij vertelt in deze aflevering van Vuurtorenverhalen hoe hij opgroeide in en rond deze toren. Presentator Kefah Allush klimt samen met Rense omhoog en bekijkt Urk van boven.
Kefah Allsuh
Ook bezoekt Kefah de visafslag, die altijd een prominente rol heeft gespeeld. In 2024 was de Urker visafslag in omzet opnieuw de grootste van Nederland.
Wanneer is Vuurtorenverhalen op televisie te zien?
Deze aflevering van Vuurtorenverhalen is op vrijdag 5 december 2025 om 21:00 uur te zien op NPO 2.