Op naar seizoen 3

Peggy Vrijens en Johan Nijenhuis verklaren het succes van Woeste Grond: 'Het platteland heeft iets romantisch'

Vandaag 10:00 | serie | Door Jeroen Keijzer

© Mark de Blok/AVROTROS
Kijkers genieten van het wel en wee van de familie Ottink in Woeste Grond. Bij de start van het derde seizoen analyseren bedenker Johan Nijenhuis en actrice Peggy Vrijens het succes.

Deze week een jaar geleden, op 23 december 2024, maakte Nederland kennis met Woeste grond. Bedenker Johan Nijenhuis, geboren en getogen in Twente, zag een paar jaar eerder al de potentie van een regioserie. “Het was de tijd van de grote stikstofprotesten en de eerste verkiezingszeges van de BBB. Nederland vroeg zich af: Waarom zijn de boeren zo boos? Ik wilde met Woeste Grond inzichtelijk maken hoe het is om anno nu boer te zijn. Aan de hand van drie generaties onder één dak, die allemaal hun eigen kijk op dingen hebben.”

Peggy Vrijens als Vera

Peggy Vrijens speelt de rol van Vera, de ex-vrouw van hoofdpersoon Dinant Ottink, moeder van drie kinderen. “Ik vond het heerlijk om mijn tanden te zetten in een grote, langlopende rol. En dan ook eentje die ik niet vaak speel. Ik sta vooral bekend om blije personages en Vera is eigenlijk kapot.

Aan het begin van de serie gaat ze scheiden van Dinant. Daarmee zet ze het leven van haar kinderen en de toekomst van het familiebedrijf op zijn kop. Vera is in het begin van de reeks dus niet heel sympathiek. Ik vond het fijn om zo’n personage toe te laten en door te ontwikkelen; later in de serie worden Vera’s zachte kanten gelukkig ook zichtbaar.”

Woeste Grond

Woeste Grond werd een hit, niet alleen op het platteland, maar ook in de Randstad. Er zijn meerdere redenen voor dit succes. Herkenbaarheid is er daar een van, zegt Vrijens. “Naast actuele thema’s als de stikstofcrisis en de verduurzaming van een boerenbedrijf, zit er ook huis-tuin-en-keukendrama in. Een zoon die ontspoort, een dochter die zwanger raakt, de conflicten die tussen de oude en jonge generatie spelen. Daarom kijken veel families samen, omdat iedereen zichzelf wel in een van de personages kan herkennen.”

Nijenhuis vult aan: “Het is ook heel fijn om naar een familie te kijken die er voor elkaar is. Drama maken met een stel rotzakken is makkelijk; ik kan zo een script vol conflicten schrijven, maar daar zou ik zelf niet avond aan avond naar willen kijken. Ik vind een oma die er begrip voor heeft dat haar kleindochter een regenboogvlag ophangt veel warmer en realistischer dan eentje die daar boos om wordt.”

Streektaal

Een andere reden voor de populariteit is de streektaal. De familie Ottink spreekt grotendeels het Nedersaksisch dialect. Dat is belangrijk, volgens Nijenhuis. “Omdat kijkers daardoor iets extra’s meekrijgen, dat maakt het interessant. Soms ondertitelen we het Nedersaksisch met opzet letterlijk. ‘Oonder ’n droad hen vrett’n’ vertalen we als ‘Onder de draad heen vreten’. Een neerlandicus zou daar ‘een scheve schaats rijden’ of ‘vreemdgaan’ van willen maken, maar dat vind ik saai. Laten we blijven zoeken naar de rijkdom in taal. En natuurlijk mogen mensen lachen om die soms wat kneuterige uitdrukkingen.”

Vrijens snapt dat. “Ik spreek zelf ook een streektaal, het Maastrichts. Streektalen en dialecten spreken voor mij heel erg tot de verbeelding. Ze geven een gevoel van verbondenheid, zorgen ervoor dat mensen zich kunnen identificeren met eenzelfde cultuur en taal.”

Johan Nijenhuis

De serie biedt daarnaast iets waar veel Randstedelingen naar verlangen: rust, weidsheid en natuur. Ook dat is volgens Vrijens een belangrijk onderdeel van het succes. “Ik woon zelf in Amsterdam, en veel mensen hier willen de stad ontvluchten. Ze hebben behoefte aan vrij uitzicht in plaats van hoogbouw om zich heen. Het platteland heeft iets romantisch. Kijkers gaan zich afvragen hoe het zou zijn om in het groen te wonen.”

Volgens Nijenhuis is het ‘ook gewoon heel prettig om naar natuur te kijken’. “Toen ik begon met schrijven, was één ding duidelijk: ik wilde veel buitenscènes. Op televisie zit ik soms vier uur achter elkaar naar talkshows te kijken, met een studio-soap ertussen. Ik dacht: wat moet het een verademing zijn om een avondwandelingetje te maken na het eten, al is het maar via de televisie.”

Gouden Televizier-Ring Gala 2025

De voorlopige apotheose van het succes kwam op het Gouden Televizier-Ring Gala, afgelopen oktober. Hoofdrolspeler Hendrik Jan Bökkers werd genomineerd voor de Televizier-Ring Acteur, Woeste Grond ging op voor de hoofdprijs: de Gouden Televizier-Ring. “Het was een complete verrassing en een ontzettend fijne opsteker voor al ons harde werk”, blikt Vrijens terug. “We wonnen niet, maar het feit dat we daar mochten zitten was al zo’n eer en erkenning voor de serie, waar cast en crew hun ziel en zaligheid in hebben gelegd.”

Nijenhuis zag dat de landelijke waardering iets deed voor Twente. “Twentenaren hebben van nature het idee dat als ze iets hebben gemaakt, het niet zoveel voorstelt. Ze hebben in het oosten altijd de goedkeuring van het westen nodig. Dus met deze nominaties beseften ze: ‘Dat Woeste Grond, da’s toch wel goed hè.’”

Het derde seizoen van Woeste Grond is vanaf maandag 22 december 2025 iedere werkdag rond 19:20 uur te zien bij AVROTROS op NPO 1.

Meer over